پیام ابوالحسن بنی صدر : دفاع عام از همه قربانیان، بخصوص آنها که به استقامت می‌ایستند، راه‌کار است

دو روز اول بررسی صلاحیت وزیران آقای روحانی را قوای سرکوب فرصت تشدید سرکوب‌گری گرداند و سبب برخاستن به استقامت شده‌ است:

☻ آقای مهدی کروبی که به تازگی از بستر بیماری به خانه‌ای بازگردانده شده که، در آن، در حصر است، در اعتراض به حصر غیرقانونی، اعتصاب غذا کرده‌است؛

☻ آقای مهدی خزعلی، گرفتار غضب شیخ صادق لاریجانی، دوباره دستگیر و درجا، دست به اعتصاب غذا زده‌است؛

☻ آقای رضا شهابی، کارگر فعال در شرکت واحد اعتصاب غذا کرده‌است؛

☻ وضعیت جسمانی آقای آرش صادقی، فعال حقوق دانشجویان، که به 19 سال زندان محکوم شده‌ بسیار بد است؛

☻ آقای ساسان آقائی، معاون سردبیر نشریه اعتماد بدون توضیحی دستگیر شده‌است. و

امر بی‌سابقه و ناقض حقوق انسان و شهروندی او، ممنوع‌المعامله شدن شماری بزرگ از ایرانیان به جرم همکاری با بی بی سی است؟!

    چند مورد بالا، از فراوان موارد سرکوب هستند که رﮊیم از سانسور آنها ناتوان شده‌است. این سرکوبها و سوابق یکچند از وزیران جدید به روشنی تمام می‌گویند  که دم زدن از حقوق شهروندی و  وعده برخوردارکردن ایرانیان از آنها، پوشش فریبنده‌ای برای پوشاندن سرکوب‌گریهای رﮊیم از دید مردم و جهانیان است.

    پرده‌های رنگارنگ فریب را باید درید و فریفتاری‌ها را بی‌اثر باید کرد تا ایرانیان خود را در برابر واقعیت عریان ببینند. ببینند که باوجود ولایت مطلقه فقیه که جز بکار خشونت‌گری نمی‌‌آید، سرکوب‌گری رﮊیم حتی نمی‌تواند شدت نگیرد. دفاع عام از  همه قربانیان، بخصوص آنها که به استقامت می‌ایستند، راه‌کار است. پایان بخشیدن به خشونت هستی سوز تنها به ایستادگی بر حق میسر است.

25 مرداد 1396

ابوالحسن بنی‌صدر   

وضعیت سنجی یک‌صد و شصت و یکم: از دست دادن خاورمیانه فاجعه استراتژیک بزرگ؟

موقعیت امریکا در آسیا و خاورمیانه و 

   این واقعیت که غرب، بخصوص امریکا، در واپسین منطقه تحت سلطه‌ خویش، یعنی خاورمیانه، در موضع دفاعی است را موضوع بحث قرار داده‌ایم. اینک دو تحلیل‌گر، میلک بار کلوزویتز و بن کورد ناپلئون، در تاریخ 3 اوت 2017، حاصل کارشان را در باره موقعیت امریکا در نقاط مختلف جهان انتشار داده‌اند. این‌است چکیده‌ای از آن:

چرا این کوتوله‌های سیاسی در واشنگتن و نیویورک رؤیای نه یک جنگ که جنگها را در سر می‌پرورانند؟ زیرا امپراطوری امریکا در حال از دست دادن موقعیت خویش است. مبلغان جنگ می‌گویند:

واشنگتن باید با کره شمالی وارد جنگ بگردد. مانور هواپیماها راه بجائی نمی‌برد، سهل است، اعتبار از امریکا می‌ستاند. امریکا باید عمل کند وگرنه امپراطوری اعتبارش را از دست می‌دهد و کره شمالی در این‌که خط امریکا را نخوانند برای کشورهای دیگر الگو می‌شود.

ایران تسلیم تهدیدهای امریکا و تحریمهایش نشد و نمی‌شود. یک باخت بزرگ استراتژیک دیگر. این باخت است و جز با جنگ جبران نمی‌شود. ایران می‌خواهد طرف اقتصادی اروپا باشد و اروپا نیز موافق است. بدتر از همه این‌که به یمن جاده ابریشم، ایران در هدف اقتصادی که چین دارد و آن، ادغام اقتصادی اروپا و آسیا است ،نقشی اساسی پیدا می‌کند. تحقق این امر، برای امپراطوری، مرگ است. از این‌رو، وحشت زده‌ها می‌گویند پیش از آن‌که کار از کار بگذرد، کاری باید کرد.

چین هیچ‌گونه علامتی از قصد به بازپس نشستن از دریای چین، نشان نمی‌دهد. از دید واشنگتن، جنگ فوریت دارد. زیرا اگر امروز که احتمال پیروزی را دارد دست به جنگ نزند، دیگر به این کار توانا نخواهد شد. زیرا بتدریج که چین بزرگ می‌شود، امریکا افول می‌کند.

روسیه کریمه را بلعید و با خیال راحت بخشی از اوکراین را نیز دارد می‌بلعد. در سوریه نیز دارد پیروز می‌شود. و این سه شکست خفت‌بار برای امپراطوری است. از دست دادن مهار خاورمیانه، برای واشنگتن، یک فاجعه استراتژیک خواهد شد.

مهار دائمی اروپا مطلقا اساسی است. دولتهای اروپائی قوت گرفته‌اند. امریکا روسیه را تحریم می‌کند اما کارفرمایان اروپائی می‌خواهند با روسیه و آسیا بیشتر داد و ستد کنند. افزایش بازرگانی اروپا با آسیا، خطر آن‌را دارد که اروپا از مهار امریکا بدر رود. واشنگتن نباید بگذارد چنین امری روی دهد.

سیاستمداران امریکا از جنگ هیچ نمی‌دانند و گوش به دهان ژنرالها می‌سپارند. اینها که باید دائم به این فکر باشند که چسان از شمار جنگها بکاهند و دست زدن به جنگ را بی‌محل کنند، از ژنرالها می‌خواهند طرحهایی برای جنگهای سریع تهیه کنند. طرحهائی که پیروزی‌های آسان ببار آورند. البته ژنرالها هم بندرت نظر می‌دهند که جنگ نباید کرد. تا بحال، طرحهای جنگی که ژنرالهای امریکائی تهیه و به اجرا گذاشته‌اند، آسان نبوده‌اند بلکه سخت بوده‌اند، سریع نبوده‌اند و طولانی شده‌اند. کم هزینه وکم تلفات نبوده‌اند و پرهزینه و پرتلفات شده‌اند.

آلمانی‌ها فکر می‌کردند جنگ اول جهانی، جنگی سریع خواهد شد و ظرف چند هفته، پیروز می‌شوند. اما جنگ چهار سال بطول انجامید و بسیار پرتلفات شد و به شکست آلمان و تسلیم بلاشرطش انجامید. جنگ دوم نیز جهانی شد و باز با تسلیم بلاشرط آلمان ویران پایان یافت.

وقتی ارتش ژاپن به بندر پرل هاربور حمله کرد، تصور نمی‌کرد کشور به اشغال قوای امریکا درآید. و... وقتی فرانسوی‌ها ویتنام را اشغال کردند، تصور نمی‌کردند گرفتار شکست دین بین فو بگردند و ناگزیر از ترک ویتنام شوند. به دنبال آنها، امریکائی‌ها به ویتنام قشون کشیدند و شکست خورده آن کشور را ترک کردند. وقتی روسیه شوروی افغانستان را اشغال کرد، براین گمان نبود که شکست خورده خاک آن کشور را ترک خواهد کرد. تجربه روسها برای امریکائی‌ها درس نشد. این‌بار، قوای امریکا افغانستان را اشغال کرد و هنوز گرفتار جنگ است و ترامپ می‌گوید در این جنگ امریکا پیروز نمی‌شود. امریکا در عراق نیز همچنان گرفتار جنگ است.

֎ آیا الگوی جنگ سریع و بدون پی‌آمد وجود دارد؟:

جنگهای بالا جملگی می‌گویند که جنگ چنان پیش نمی‌رود که طراحان می‌پندارند. زیرا نه میزان مقاومت کشور اشغال شده در طول زمان قابل محاسبه است و نه عوامل بسیار دیگر، از جمله موافق ماندن مردم کشور مهاجم. دلیل دیگر آن این ‌است که ژنرالها اعتماد نامعقولی نسبت به قوای تحت فرمان خود دارند. این واقعیت را که ممکن است سربازان بدلخواه آنها نجنگند و در بحبوحه جنگ، با آن مخالف شوند، در نظر نمی‌گیرند. به سربازان خود می‌گویند از لحاظ آموزش نظامی و تجهیزات، در جهان، بهترین هستند. به آنها می‌گویند برای هدفی والا می‌جنگند و احتمال نمی‌دهند که سربازان و افسران، هدف واقعی را کشف کنند و وسیله اجرای طرح نظامی آنها نشوند.

در حال حاضر، کوتوله‌های سیاسی در واشنگتن و نیویورک، در کار بررسی جنگ با روسیه در سوریه و جنگ با چین در دریای چین و جنگ با کره شمالی و جنگ با روسیه در اوکراین و جنگ با ایران هستند. مدعی هستند در همه این جنگها، پیروزی قطعی از آن امریکا می‌شود. حال آنکه این جنگها، اگر روی دهند، نتایج بس ویران‌گر ببار می‌آورند که پیش از وقوع، برآورد کردنی نیز نیستند.

حمله به کره شمالی را، «بخیه جراحی» می‌خوانند. می‌گویند هیچ غیر نظامی کشته نخواهد شد. جنگ سریع و کم هزینه خواهد شد. می‌دانیم در مورد جنگ با عراق نیز همین ادعا را کردند. این ادعا با واقعیت نظامی هیچ خوانائی ندارد. به روشنفکران امریکائی القاء می‌کنند که می‌دانیم تأسیسات اتمی و اسلحه خانه اتمی و تأسیسات موشکی و محل نگاهداری موشکهای کره شمالی در کدام محل‌ها هستند. آنها را از میان می‌بریم. همین! پنداری سران کره شمالی ابلهانی هستند که تجهیزات و تسلیحات خود را در معرض دید امریکائیان قرار می‌دهند تا هواپیماها و موشکهای امریکائی، بدون زحمت، آنها را بمب و موشک باران کنند و با خاک یکسان بسازند. و البته کره‌ایها امکان حمله متقابل به امریکا را نیز ندارند و قوای آنها به کره جنوبی نیز حمله و پایتخت این کشور را اشغال نمی‌کنند و امریکا مجبور نمی‌شود سئول را بمباران کند و...

باز می‌گویند قوای امریکائی می‌توانند ایران را ویران کنند. سران نظامی امریکا تا می‌توانند به نیرومند کردن نیروی هوائی می‌پردازند. قوای زمینی را بسرعت نمی‌توان وارد عملیات کرد. این قوا نمی‌توانند شهرها و روستاها را اشغال کنند و در اشغال خود نگاهدارند. وزارت دفاع امریکا قادر نیست افرادی را به استخدام نیروی زمینی در آورد که بلحاظ جسمانی توانائی جنگیدن با اسلحه جدید را داشته باشند و جنگ سبب روان پریشی آنها نگردد. ایرانیان مسلمان هستند و از مرگ، در جنگ با قوای اشغالگر نمی‌ترسند. اگر جنگ در بمباران تأسیسات ایران خلاصه شود، ایران به بستن تنگه هرمز توانا می‌شود. می‌تواند به پایگاه‌های امریکا حمله موشکی و غیر موشکی کند. بسا می‌تواند به کشورهای همجوار خود حمله نظامی کند. در این ‌صورت، خارج‌کردن قوای ایران مشکل‌تر از جلوگیری از وارد شدن آنها خواهد شد.

برغم تجربه‌های عراق و افغانستان و تجربه‌های پیش از آن، تصور مقامات امریکائی، این‌ است که در پی از کار انداختن نیروی هوائی روسیه در سوریه، روسها سر را پائین می‌اندازند و به کشور خود باز می‌گردند و دیگر دست از پا خطا نمی‌کنند! و یا ایرانی‌ها، به ماتم تأسیسات ویران شده خویش می‌نشینند و به منافع امریکا در منطقه، نگاه چپ نیز نمی‌کنند.

     مقامات جنگ طلب وقتی می‌شنوند که کشورهای مورد حمله دست روی دست نخواهند گذاشت، می‌گویند: هر واکنشی نشان بدهند، با حمله‌های شدیدتر ما روبرو خواهند شد و بقیه دنیا متقاعد می‌شوند که ارتش امریکا مقاومت ناپذیر است. این ‌است آن هدف مهم که امریکا باید متحقق کند. شگفت این ‌که از تجربه درس نمی‌آموزند. از جنگ دوم بدین‌سو، امریکا در هیچ جنگ سلطه جویانه‌ای موفق نبوده ‌است. جنگها تنها نفرت از امریکا را برانگیخته‌اند.

وضعیت نیز همانند 30 سال پیش نیست. امروز اگر در دریای چین، امریکا موشکی بسوی یک کشتی چینی رها کند، چین واکنش نشان می‌دهد. چین تدارکات لازم را برای شکست دادن نیروی دریائی امریکا، در آبهائی که آنها را، آبهای متعلق به خود می‌داند، فراهم آورده‌ است. سران نظامی امریکا را زیردریائی چینی سخت بهت زده کرد: بتازگی، امریکا نتوانست وجود زیر دریائی چینی را شناسائی کند چه رسد به ردیابی آن. تازه در نزدیکی کشتی جنگی بزرگ امریکا نیز مانور می‌داده ‌است. بنا بر قول مقامهای ناتو ، این حادثه فرماندهان نظامی امریکا را در بهت فرو برده بود.

   از 1945 بدین‌سو، نیروی دریائی امریکا در یک جنگ نیز شرکت نکرده‌ است. بنابراین، برآورد صحیحی از کارآئی تسلیحات خود بر ضد دشمن ندارد.

زمان تغییر کرده ‌است، نیروی هوائی امریکا تنها کشورهائی را می‌تواند بمباران کند که فاقد توان دفاعی در برابر حمله هوائی هستند. پیشاروی دشمنی جدی، برای مثال، روسیه یا چین، حمله برای امریکا بسیار گران تمام می‌شود. این امر که اینگونه کشورها وارد جنگ با امریکا شوند، بنفسه خطرناک است. اما هنوز نه به اندازه موقعیتی که امریکا در جنگ و بعد از آن پیدا خواهد کرد. برای مثال، چون امریکا شکست در یک جبهه را نمی‌تواند تحمل کند، ناگزیر باید بمباران چین را دو برابر کند. و این کار پی‌آمدهای فاجعه باری ببار می‌آورد. بسا کار را به جنگ اتمی می‌کشاند. طبقه متوسط امریکا که اینک فاقد پس انداز است، نمی‌تواند عواقب جنگ با مهم‌ترین طرف معامله با امریکا را تحمل کند. شرکت اپل دیگر سازندگان چینی نخواهد داشت و شرکت بوئینگ از چین سفارش ساخت هواپیما دریافت نخواهد کرد و...

֎ اگر سیاست خارجی ایران ترجمان موازنه عدمی می‌شد؟:

     این امر که ممکن است امریکا مهار خاورمیانه را از دست بدهد و از دست دادن مهار منطقه‌ای که دارای منابع عظیم نفت و گاز، در شمال و جنوب خویش است، برای «تنها ابر قدرت» فاجعه‌بار است، محل تردید نیست. اما نیک که بنگریم، این نه امریکا است که توانا به مهار این منطقه‌ است، این جامعه‌های دو قطبی کشورهای منطقه هستند که نیاز به سلطه امریکا و دیگران بر منطقه دارند. در حقیقت، قطب‌های مسلط بر آنها، برای حفظ موقعیت خویش، نیازمند سلطه قدرت خارجی هستند. این واقعیت که، در منطقه خاورمیانه، یک کشور نیز نیست که اقلیت صاحب امتیاز و دولت مستبد نداشته باشد و این اقلیت و دولت به قدرت خارجی وابسته نباشد، صریح و روشن می‌گوید سلطه از بیرون بر درون ناممکن است مگر به وجود تضاد در درون میان اقلیت ستمگر و استثمارگر بر اکثریت بزرگ.

     در آنچه به ایران مربوط می‌شود، اقلیتی که تکیه‌گاه رﮊیم جبار است، نیازهای چندگونه و چندگانه‌ای به قدرتهای بیگانه دارد:

نیاز اقتصادی: هم بلحاظ فروش نفت و گاز و هم بخاطر واردکردن کالاها و خدمت و هم، به سرمایه و تکنولوﮊی. این نیاز روز افزون است بخاطر بزرگ شدن حجم بودجه، در نتیجه کسر بودجه، در نتیجه، باقی نماندن پول برای سرمایه‌گذاری. از این منظر که بنگری، تحریمها سخت مؤثر می‌شوند زیرا سرمایه‌گذاری در ایران را مخاطره‌ آمیز می‌کنند؛

نیاز سیاسی: شدت این نیاز را، از جمله، مراسم تحلیف نشان می‌دهند: بلحاظ نمادین، پنداری رئیس جمهوری نماینده انیران در ایران است و نمایندگان کشورهای خارجی به ایران آمده‌اند تا در مراسم آغاز زمامداری نماینده خود بر ایران، شرکت کنند!. در حقیقت، بهمان نسبت که دولت نسبت به جامعه، خارجی می‌شود، نیازش به محور کردن قدرت خارجی در سیاست داخلی و خارجیش بیشتر می‌شود. مراسم تنفیذ و تحلیف واقعیتی را شفاف در معرض دید مردم کشور و نیز مقامات کشورهای بیگانه قرار داد: در رﮊیم ولایت مطلقه دو گرایش رویارویند:

1. گرایش جانبدار وابستگی به روسیه و چین و استفاده از دشمن (امریکا در درجه اول و اروپا در درجه دوم) در سیاست داخلی و خارجی که خامنه‌ای و سران سپاه و سخت سران رﮊیم این گرایش را دارند. و

2. گرایش جانبدار «تعامل با دو طرف» که روحانی و «اعتدالیون» و «اصلاح‌طلبان» درخدمت رﮊیم، این گرایش را دارند. اما آیا از تعامل، رابطه بر وفق حقوق ملی، بنابراین، بر اصل موازنه عدمی را می‌فهمند؟ روحانی از «منافع کشور» سخن می‌گوید و هرگاه بخواهد سیاست خارجی را بر اصل موازنه عدمی تنظیم کند و به اجرا بگذارد – با این‌که فرصت مطلوب برای اجرای سیاستی از این نوع وجود دارد، البته نمی‌تواند. زیرا هم خطوط سیاست خارجی کشور را خامنه‌ای تعیین می‌کند و هم چنین سیاست خارجی، نیازمند دولت حقوقمدار متکی به جامعه ملی و تابع سیاست داخلی شدن سیاست خارجی است.

فقر فزاینده‌ای که مردم کشور بدان گرفتارند و بیابان شدن ایران، که حاصل عملکرد دولت جبار است، دو نیاز برای رﮊیم بوجود آورده ‌است:

1. نیاز به ایجاد ترس شدت‌گیر در مردم از دچار شدن به سرنوشت سوریه و عراق و افغانستان و... از دلایل افتادن در گرداب جنگهای هفت‌گانه، یکی این نیاز است. و

2. بلحاظ افتادن در گرداب جنگهای هفت گانه و تهدید شدن به جنگ، هم نیازمند شرکت در دسته‌بندی‌های منطقه ‌است و هم نیازمند وابستگی به روسیه، در درجه اول، و چین در درجه دوم است.

هم‌اکنون، ایران در حلقه پایگاههای نظامی و اطلاعاتی است. در همان‌حال، جبهه سازی برضد ایران در منطقه نیز شکل گرفته ‌است. در این وضعیت، رﮊیم هم نیاز به تسلیحات و هم نیاز به تکنولوﮊی نظامی دارد. این نیاز، ایجاب می‌کند که تضادها در سطح هریک از ارتش و سپاه از میان برخیزند و تضاد میان این دو نیز. اما این تضادها تشدید می‌شوند و، بنوبه خود، وابستگی کشور را به دولت‌هائی که حاضر می‌شوند این دو نیاز را برآورند، روزافزون می‌‌کنند.

جریان نیروهای محرکه به خارج از ایران، نخست استعدادهائیکه راهی غرب می‌شوند – بیشتر به امریکا می‌روند – و سپس سرمایه‌هایی که از ایران می‌گریزند و جریان نفت و گاز و مواد دیگر و مصرف محور شدن اقتصاد کشور و پس‌رفت تولید داخلی (تنها 5 درصد صنایع با ظرفیت کامل کار می‌کنند) و بزرگ شدن میزان بیکاری، کشور را در وضعیت وابستگی چند جانبه قرار می‌دهد. نابرابری رشد علمی و فنی میان ایران و کشورهائی که نیروهای محرکه ایران را به خود جذب می‌کنند، نیاز به رشد شتاب‌گیر علم و فن را بیشتر می‌کند . اما این رشد سبب گریز بیشتر نیروهای محرکه برخوردار از سطح علمی بالا می‌گردد.

   وابستگی از این‌گونه وابستگی جز از راه به حداکثر رساندن میزان خودانگیختگی (استقلال و آزادی جمعی) جمعی و فردی و برخورداری ایرانیان از حقوق انسان و حقوق شهروندی و برخاستن به عمران طبیعت، ممکن نیست.

     بر ایرانیان که، تحت تهدید مداوم به جنگ و تحریم و گرفتاری کشور در هفت جنگ و وابستگی‌ها، هستند، لازم است که در این وضعیت، تأمل کنند. این تأمل، آنها را به این نتیجه خواهد رساند: مشکل نه در بیرون است بلکه، راهکار پایان دادن به سلطه ویران‌گر قدرتهای بیگانه بر کشور، نه در بیرون که در درون کشور و با تغییر جامعه دو قطبی به نظام اجتماعی باز و تحول‌پذیر است. در درون، ولایت مطلقه فقیه است که هم نماد جامعه دو قطبی است و هم پاسدار این نظام ویران‌گر و به جبر وابسته به قدرتهای بیگانه ‌است. اقلیت کوچک که قطب مسلط را تشکیل می‌دهد، عامل بیگانه در سلطه‌اش بر کشور و دچار کننده کشور به بحران جنگ و تحریم و گرفتارکننده کشور به انواع وابستگی‌ها است. ایران گیتیها (از حلقه اولی‌ها، خامنه‌ای هنوز زنده است اما هاشمی رفسنجانی و احمد خمینی و... مرده‌اند) براین باور بودند و هستند که هر اندازه وابستگی‌ها به قدرتهای خارجی بیشتر، ثبات و دوام رﮊیم بیشتر. الا این‌که بهای بسیار سنگین این وابستگی‌ها و تهدیدها را مردم ایران همچنان می‌پردازند.

آرشیوکامل مصاحبه ها و سخنرانی های آقای بنی صدر درسال ۱۳۹۳

Banisadr 93-01-07= بنی صدر: ساختار حوزه های اسلامی باید تغییر کند . دین برای انسان است و نه انسان برای دین

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-01-07?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393 

https://youtu.be/QXHZ3Sn5Hq8   فایل تصویری

 

Banisadr 93-01-08= !بنی صدر : جیش العدل با جنایتهایش به خامنه ای سود می رساند

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-01-08?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393  

 

Banisadr 93-01-14=بنی صدر : قدرت آدمی را معتاد به توجیه گری می کند و عقل قدرت مدار با تخریب شروع می کند

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-01-14-1?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393  

https://youtu.be/SqbVtuwveEg   فایل تصویری

Banisadr 93-01-15= تحلیل آقای بنی صدردر باره قرارداد بيست ميلياردی با روسيه و باج دادن رژیم به شرق وغرب

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-01-15?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-01-21= چگونه می شود استعداد کودکان را در مدرسه و خانه رشد داد ؟:مصاحبه با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-01-14?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/4Seok7fkxdk   فایل تصویری

 

Banisadr 93-01-22=آقای بنی صدر؛ آیا اصلاحطلبان می خواهند کودتای خزنده ای را در مجلس خبرگان انجام دهند؟

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-01-22?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-01-28= چه روشی استعدادها را رشد می دهد ؟(قسمت دوم) مصاحبه آقای گلزار با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-01-28?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/zhxhEAtAWyM   فایل تصویری

 

Banisadr 93-01-29= بنی صدر : این رژیم مردم ایران را تبدیل کرده به ملتی از گدایان

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-01-29?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-01-30=ویژگی های ارتش ملی در گفتگوی مهدی فلاحتی با ابوالحسن بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-01-30?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/_sTObCUsQzs   فایل تصویری

 

Banisadr 93-02-04=تحول سپاه به مافیای مالی- نظامی.گفت گوی مرتضی عبداللهی با ابوالحسن بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-02-04?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/pRir2am6n7E   فایل تصویری

 

Banisadr 93-02-05=ارزیابی بنی صدر از اظهارات خامنه ای درباره زنان

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-02-05a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-02-08=جنجال فیلم "من روحانی هستم" درگفتگوی رادیو فرانسه با ابوالحسن بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-02-08?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-02-12=«سير صعودی نرخ دلار و اثرش بر زندگی مردم» از دید بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-02-12?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-02-18=نقش مردم در رهبری : مصاحبه خانم ژاله وفا با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-02-18?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/4p2FQ_Y2Qho   فایل تصویری

 

Banisadr 93-02-19=چشم انداز مذاكرات اتمی ژنو در ٢٣ ارديبهشت : مصاحبه رادیو عصر جدید با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-02-19?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-02-22= پاسخ آقای بنی صدر به ادعا ادعاهای سردار صفوی در خصوص دکترین دفاعی خامنه ای

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-02-22?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-02-25=نقش مردم در رهبری ( بخش دوم ) گفتگوی خانم وفا با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-02-25?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/orW5cDwr9dI   فایل تصویری

 

Banisadr 93-02-26= «اهمیت نقش الگو در خروج اپوزسیون از بن بست» از دید بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-02-26?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-03-01= جمهور مردم بایستی رهبری پیدا کنند : مصاحبه خانم ژله وفا با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-03-01?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/CkgMefwzXNg   فایل تصویری

 

Banisadr 93-03-02 تحلیل آقای بنی صدر در باره به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین و افتادن اپوزیسیون در دام رژیم

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-03-02a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-03-03=بحران الگو، بدیل و آرمان در جهان؛ سخنرانی بنی صدر در دانشگاه هامبورگ

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-03-03?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/WO7UBl7bPBM   فایل تصویری

 

Banisadr 93-03-09= استبداد و گزينه های احتمالی رياست مجلس دهم در مصاحبه با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-03-09?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-03-14=ابوالحسن بنی‌‌صدر: مرگ خمینی، مرگ در سقوط بود

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-03-14?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-03-15= تناقض زدائی از دروغ های ایران گیتی ها: مصاحبه آقای عبدالهی با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-03-15?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/DEICm3ZRf-c   فایل تصویری

 

Banisadr 93-03-16=نقش استبداد در افسردگی روحی مردم ايران: مصاحبه راديو عصر جديد با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-03-16?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-03-23=تحلیل آقای بنی صدر در باره اوضاع عراق و گروه داعش و مداخله نظامی

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-03-23?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-03-29=چگونگی کودتا علیه منتخب مردم و آزادیها : گفتگوی جهانگیر گلزار با ابوالحسن بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-03-29?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/--VMsc5MUqo   فایل تصویری

 

Banisadr 93-03-30=بنی صدر: 9 دلیل کودتای خرداد 60 که هنوز مسئله روز ایران هستند

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-03-30a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-04-06=سیاست افزایش جمعیتی رهبر و سانسور مردم توسط روشنفکرمعابان: گفتگو با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-04-06?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-04-12=ویژگیهای بدیل مردمسالار (1) درگفتگوی جهانگیر گلزار با ابوالحسن بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-04-12-1?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/v7gXPzTdmjE   فایل تصویری

 

Banisadr 93-04-13= بنی صدر: ایران را استبداد است که بسوی تجزیه می برد

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-04-13?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-04-19= مشخصات نیروی جانشین و پیشنهاد و راه حل آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-04-19?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/dzkhoeimEak   فایل تصویری

 

Banisadr 93-04-20= بنی صدر: جنگ در منطقه، مسئله نفت و دشمن دشمن کردن خامنه ای

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-04-20?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-04-28= بنی صدر : اسرائیل نمیخواهد در منطقه زندگی بکند، میخواهد اربابی بکند

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-04-28?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-05-02= دوستی، محبت و معنویت و ویژگیهای زبان دوستی: مصاحبه آقای عبدالهی با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-05-02?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/OkobkXV6jTk   فایل تصویری

 

Banisadr 93-05-02=واکنش ابوالحسن بنی‌صدر به اظهارات خامنه‌ای درباره فلسطین

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-05-02rfi?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-05-03=برای خود ساخته اند بنی صدر: مردم درکشورهای اسلامی به زورنقش خدائی می بخشند وسرنوشتی اسفناک

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-05-03?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-05-09=چه دلایلی باعث می شود که ازدواجها به طلاق میرسد: گفتگوی خانم وفا با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-05-09?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/-93SLLeaJ8I   فایل تصویری

 

Banisadr 93-05-10= بنی صدر: اسرائیل می خواهد در مردم فلسطین عقده حقارت ایجاد کند تا زندگی در تسلیم را بپذیرند

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-05-10a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-05-16=دلایل اجتماعی که منجر به طلاق در خانواده می شوند: گفتگو با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-05-16?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/747WkKTmHlM   فایل تصویری

 

Banisadr 93-05-17=بنی صدر: به چه دلیل غرب اکنون به داعش حمله می کند.

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-05-17a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-05-22=خامنه‌ای هرگونه تعامل و گفتگو با آمریکا را بی‌فایده خواند: گفتگو با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-05-22?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-05-23=تاثیر روابط جنسی که منجر به طلاق می شود : مصاحبه خانم ژاله وفا با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-05-23?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/TgZWy5EuMqI   فایل تصویری

 

Banisadr 93-05-24=بنی صدر: این رژیم آینده ای ندارد جز آینده ای که الان سوریه و عراق پیدا کردند

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-05-24?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-05-30=خاصه های زبان آزادیخواهی و زبان قدرت پرستان: سخنرانی آقای بنی صدر در جمع اعضای مجامع

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-05-30a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/lolsyh7Bzos   فایل تصویری

 

Banisadr 93-06-06=سوال یک خانم در رابطه با استقلال زنان در زندگی: مصاحبه خانم وفا با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-06-06?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/LbjJKfauF-Y   فایل تصویری

 

Banisadr 93-06-07=بنی صدر: اصلاح طلبانی که حق عمل دارند و اصلاح طلبانی که حق حیات ندارند

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-06-07?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-06-13=تشدید بن بست های رژیم آقای خامنه ای در داخل و خارج : مصاحبه آقای عبداللهی با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-06-13a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/l6ZS8Gqf4ZE   فایل تصویری

 

Banisadr 93-06-14= مذاكرات ژنو و همسويی ايران و امريكا در عراق : مصاحبه رادیو عصر جدید با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-06-14-asrjadid?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-06-20=مشکلات اقتصادی ایران و راه حل در اقتصاد تولید محور- بخش اول : گفتگوی با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-06-20sepideh?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/5WHhsLknvzI   فایل تصویری

 

Banisadr 93-06-27=مشکلات اقتصادی ایران و راه حل در اقتصاد تولید محور- بخش دوم : گفتگو با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-06-27lepideh?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/yi6wVIS3nXA   فایل تصویری

 

Banisadr 93-06-28=بنی صدر: مسئله جانشینی خامنه ای، سه نوع توافق در مذاکرات هسته ای و سه نوع نتیجه

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-06-28asrjadid?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-07-03=مشکلات اقتصادی ایران و راه حل در اقتصاد تولید محور- بخش سوم : گفتگو با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-07-03lepideh?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/-TfoeUa6UUQ   فایل تصویری

 

Banisadr 93-07-04= بنی صدر : ۱۲ خیانتی که سران رژیم از جنگ عراق بدینسوا نجام داده اند

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-07-04?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-07-11= بنی صدر : بگفته آقای ظریف، سرنوشت ایران بستگی دارد به میل و اراده آمریکا

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-07-11?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-07-13=روحانی : ایران جای روسیه را در بازار جهانی گاز نمی گیرد، مصاحبه با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-07-13?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr93-07-17=تحلیل آقای بنی صدر در باره جنگ 8 ساله : مصاحبه آقای عبدالهی با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr93-07-17-8?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/eOPK_Ap4oJg   فایل تصویری

 

Banisadr 93-07-18=بنی صدر : استراتژی آمریکا دفاع از رژیم های فاسد منطقه است نه دفاع از مردم کوبانی

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-07-18?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-06-22=(1)ضرورت آلترناتیو : سخنرانی آقای بنی صدر و پرسش و پاسخ در بروکسل

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-06-221?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/dXqsqgyQFKU   فایل تصویری

 

Banisadr 93-06-22=ضرورت آلترناتیو : پاسخ آقای بنی صدر به پرسشها درباب ضرورت آلترناتیو (2)

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-06-22-2?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/dXqsqgyQFKU   فایل تصویری

 

Banisadr 93-07-16=چرا آقای خمینی دستور اعدام بعضی از فرماندهان سپاه را داده بود : مصاحبه با بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-07-16?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/U_uEGkJ2zEA   فایل تصویری

 

Banisadr 93-07-17= سخنرانی ابوالحسن بنی صدر در مراسم بزرگداشت آقای امیرانتظام

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-07-17?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/g5VoTxkIKUg   فایل تصویری

 

Banisadr 93-07-24=پنجاه مشکل اقتصادی ایران و راه حل در اقتصاد تولید محور: گفتگوی با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-07-24?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/tzffM7kPW3M   فایل تصویری

 

Banisadr 93-07-25= بنی صدر: چرا عده ای می گویند اعمال داعش همان اسلام است؟

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-07-25?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-08-01= جنگ 8 ساله ، خدمتها و خیانتها : مصاحبه آقای عبداللهی با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/sepideh-93-08-01-8?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/b2DhxLQCG84   فایل تصویری

 

Banisadr 93-08-02=«ریشه ها و پیامدهای اسید پاشی به صورت زنان در ایران» از دید بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-08-02?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93 08-04=سلسله بحث های آقای بنی صدر در باره مردمسالاری- توتالیتاریسم. ادامه بحث استبداد فراگیر

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-08-04a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/v9aQzHaktWE   فایل تصویری

 

Banisadr 93-08-09=بنی صدر: چرائی رویارویی مجلس و روحانی و مذاکرات انتخابات آمریکا

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-08-09?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-08-14=پشت پرده حملات فرماندهان سپاه به آمریکا: گفتگوی رادیو فرانسه با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-08-14?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-08-16= «قصاص و پشت پرده واکنش آمنه بهرامی به اسیدپاشی ها» از دید بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-08-16?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-08-22=مشخصات احزاب حقوق مدار: مصاحبه جهانگیر گلزار با ابوالحسن بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-08-22?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/Q8ROyg1xw-8   فایل تصویری

 

Banisadr 93-08-23=تحلیل آقای بنی صدردر رابطه با دو راه حل خامنه ای وسیاست امریکا و روسیه و چین

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-08-23?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr Fatami=بنی صدر: دکتر فاطمی را قبل از اینکه اعدام کنند ترور اخلاقی کرده بودند

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-fatami?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-08-29=پاسخ آقای بنی صدر به پرسش یک بیننده جوان درباره تعاریف حق

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-08-29?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/-qWCaizXids   فایل تصویری

 

Banisadr 93-08-30 آیا کودتای دیگری توسط سپاه علیه آقای روحانی در شرف انجام است: گفتگو با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-08-30a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-09-03= بنی صدر: تمدید توافق ژنو در حقیقت شکست گفتگوها بوده

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-09-03?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/UOMeLXKRTpM   فایل تصویری

 

Banisadr 93-09-06=شکست مذاکرات وین، باز هم ادامه بحران ها؟؟ : مصاحبه با ابوالحسن بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-09-06?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/5d2NgJTJs_Q   فایل تصویری

 

Banisadr 93-09-07=بنی صدر: علت ناتوانی خامنه ای در قبول توافق هسته ای

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-09-07?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-09-13= دوسوال در زمینه اندیشه راهنما ، توحید و ثنویت از آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-09-13?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/7k6l3CfvvO4   فایل تصویری

 

Banisadr 93-09-14=بنی صدر: ناتوانی در حل مسائل اقتصادی و اعلام فتنه جدید

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-09-14?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-09-17= میلیون‌ها متر مربع زمین های ملی ایران خورده شده‌اند: گفتگو با ابوالحسن بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-09-17?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-09-20=اندیشه راهنما ، توحید و ثنویت ( بخش دوم) گفتگوی خانم وفا با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-09-20?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/tfbvkIznric   فایل تصویری

 

Banisadr 93-09-21= پیامدهای مقاومت در کوبانی و سکوت خبرگزاریها از دید بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-09-21?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-09-27=آیا می توان بدون اتکا به خدا و تنها با اتکا به علم و حقوق زندگی کند: مصاحبه با بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-09-27a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/tfbvkIznric   فایل تصویری

 

Banisadr 93-09-28=ساختار شبکه ترور در نظام ولایت فقیه (1) گفتگو با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-09-28voa?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/iD9kG4eZf3Y   فایل تصویری

 

Banisadr 93-09-28= سانسورو نقش رسانه ها : مصاحبه رادیو عصر جدید با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-09-28?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-10-01=بنی صدر: دروغ بن‌ مایه همه مرامهای قدرت است و انواع بسیار دارد

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-10-01?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/cKJuVLIzWlw   فایل تصویری

 

Banisadri 93-10-04=ویژگی های جنبش علمی : گفتگوی خانم وفا با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadri-93-10-04?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/ybhNHBIAgOM   فایل تصویری

 

Banisadr 93-10-05= ساختار شبکه ترور درنظام ولایت فقیه (2) گفتگو با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-10-05-2?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/v6zbSyV9TaE   فایل تصویری

 

Banisadr 93-10-11= پرسش و پاسخ درباره جبر واختیار: گفتگوی آقای گلزار با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-10-11?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/snfJnNjaFMI   فایل تصویری

 

Banisadr 93-10-12=بنی صدر: وجود اختلافات در درون رژیم و ترکیب مجلس خبرگان، توافق ژنو و حالت عصیانی در جامعه

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-10-12?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-10-18=وضعیت اقتصاد ایران در رابطه با توافق هسته ای با آمریکا : مصاحبه با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-10-18?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/2B2q6UNwwSY   فایل تصویری

 

Banisadr 93-10-19=بنی صدر: ترور، محدودیت آزادی بیان، مسئولیت مسلمانان

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-10-19?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-10-25= نقش مردم در ایجاد جامعه باز: پرسشها از خانم وفا پاسخها از آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-10-25?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/p9qIdx62HJk   فایل تصویری

 

Banisadr 93-10-26=بنی صدر: حکمت و عقل نظری/حکمت و عقل عملی و سه بن بست بزرگ

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-10-26a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-11-02=ترسهای نسل جوان و راه حل خروج ا ز ترسها، گفتگوی خانم وفا با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-11-02?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/u09JN-U3sLI    فایل تصویری

 

Banisadr 93-11-03= نظر بنی صدر در باره مرگ پادشاه عربستان و نامه آقای خامنه ای به جوانان غرب

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-1-03?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

بنی صدر: برای جنگیدن محتاج خفقان نیستم، نکند به بهانه جنگ و به بهانه استقرار حکومت اسلام ببینی 59 !

https://soundcloud.com/a-banisadr/59a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-11-10= بنی صدر: چهار دامی که آمریکا گسترد و رژیم ولایت فقیه خود و ایران را درآن انداخت

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-11-10?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-11-17=توجیه گرایی و نقش بی تفاوتی ایرانیان ، گفتگوی آقای جوادزاده با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-11-17?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-11-20= میز گرد حقوق بشر با شرکت آقایان ابوالحسن بنی صدر،عبدالکریم لاهیجی،عبد الستار دوشوکی

https://soundcloud.com/a-banisadr/93-11-20a?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-11-23= آیا کاری که نظام ایران و طالبان و داعش می کنند اسلام است ؟ گفتگو با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-11-23?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/Eica2sHY5aU   فایل تصویری

 

Banisadr 93-11-24= انقلاب و عوامل بوجود آورنده انقلاب، گفتگوی حسین جواد زاده با ابوالحسن بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-11-24?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-11-30= پدیده دین گریزی جوانان در ایران ، گفتگوی خانم وفا با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-11-30?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/oEeWrRFRWVo   فایل تصویری

 

Banisadr 93-12-01= رهبری و خبرگان رهبری، موضوع گفتگوی حسین جواد زاده با ابوالحسن بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-01?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-12-07= آیا مذاکرات هسته ای به توافق می انجامد؟ گفتگوی آقای عبداللهی با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-07?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/P5FGwL0Xz18   فایل تصویری

 

Banisadr 93-12-08 = بنی صدر : اولین بنیان گذار دمکراسی شورایی پیامبر اسلام است

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-08?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-12-14= روش تمرین اندیشه راهنمای آزادی در خانواده : گفتگوی آقای گلزار با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-14?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/fnvmlyWr9QI   فایل تصویری

 

Banisadr 93 -12-15=بيماری خامنه ی و صف بندیی های درون حاكميت : مصاحبه با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-15?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

                   Banisadr 93-12-15= جنگ ۲۴ روزه در سنندج : مناظره بین آقایان بنی صدر و کریمی

               https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-16?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

                                                          https://youtu.be/fjE4CIYdI18   فایل تصویری

 

Banisadr 93-12-17= چرا فرخ رو پارسا اعدام شد؟ گفتگو با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-17?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/O34Fubbgte4   فایل تصویری

 

Banisadr 93-12-18= انتخاب رئیس جدید مجلس خبرگان رهبری، مصاحبه رادیو فرانسه با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-18?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-12-21=ریشه های اصل موازنه منفی در ایران و مبانی آن : گفتگوی خانم وفا با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-21?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/yENX1uhwOfQ   فایل تصویری

 

Banisadr 93-12-22= بازتاب عدم انتخاب رفسنجانی به ریاست خبرگان در میان اصلاح طلبان: گفتگو با بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-22?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

Banisadr 93-11-22=اقتصاد، تروریسم، مبارزه با‌خشونت و گریزی به انقلاب۵۷ در گفتگوی با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-11-22?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/9xM-VBldANs   فایل تصویری

 

Banisadr 93-12-28= پیام آقای ابوالحسن بنی‌صدر بمناسبت نوروز ۱۳۹۴

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-28?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

https://youtu.be/Nm8ibtvdJNE   فایل تصویری

 

Banisadr 93-12-29=مصدق و عيد نوروز : مصاحبه رادیو عصر جدید با آقای بنی صدر

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-93-12-29?in=a-banisadr/sets/banisadr-1393

 

 

وضعیت‌سنجی یک‌صد و شصتم: بی‌کفایتی‌ها گویای انحطاط و انحطاط، گویای شدت از خودبیگانگی فکر رهنما است: حج چه بود و چه شد؟!:

 وقتی زمان انحطاط و انحلال می‌رسد:

    پروفسور گارتن اش،Timothy Garton Ash ، استاد دانشگاه آکسفورد، مقاله‌ای در گاردین (28 ژوئیه 2017) در این باره که ریاست جمهوری ترامپ بر امریکا و رأی مردم انگلیس بر خروج از اتحادیه اروپا، یعنی پایان دوره سلطه آنگلوساکسون‌ها بر جهان استانتشار داده ‌است. این قسمت از آن نوشته را نقل می‌کنیم:

    «انسان هر روز که از خواب برمیخیزد از خود می‌پرسد چگونه چنین فرد مهملی میتواند رئیس جمهور آمریکا باشد؟ سرشت و شخصیت این فرد، که عدم سامان‌مندی و از هم گسیختگی آن قابل رویت است، خیلی بیشتر از ایدئولوژی و سیاست هایش، مشکل اساسی است. ناباورانه این روزها در آمریکا این موضوع مورد بحث و کنکاش است که آیا دونالد ترامپ  این اختیار را دارد که خودش را عفو کند یا نه؟!!!

    حال چه در باره جنون یک فرد در آن سوی اقیانوس اطلس صحبت کنیم و چه درباره جنون یک جریان در سوی دیگر اقیانوس، برخی از نشانه‌ها، همچون برخی از علت‌ها، مشابه هستند. میزان تلخی و تندی زبانی که بکار برده می‌شود بی‌سابقه است. لندن و واشنگتن، که عموما به عنوان پایتخت‌هائی نسبتا با ثبات و دارای دولت‌هائی کارآمد شناخته شده بودند، اکنون شاهد آشفتگی و نابسامانی چشمگیری میباشند.

بسیاری از پست ها در وزارت خارجه آمریکا هنوز خالی هستند. آقای اسکارموچی، رئیس تازه ارتباطات کاخ سفید، رئیس دفتر آقای ترامپ را به درز غیر قانونی اخبار کاخ سفید متهم کرده‌ است. وزرای کابینه خانم ترزا می علنا حرف‌های یک دیگر را نقض میکنند. چه در لندن و چه در واشنگتن بسیار بیشتر از تئاترهای کمدی شاهد درز خبرها، اشتباه‌های لپی و تغییر مواضع شتاب‌زده هستیم.

    دیگر جای هیچ شگفتی نیست که صدراعظم آلمان می‌گوید قاره اروپا دیگر نمی‌تواند بر هم پیمانی با متحدان  سنتی در آن سوی کانال مانش و اقیانوس اطلس تکیه کند. روسیه و چین تا برگزاری کنفرانس سران "گروه 20" در شهر هامبورگ مشغول خندیدن به ما بودند. پیش از برگزاری این کنفرانس روزنامه"چاینا دیلی" در مقاله‌ای در صفحه اول خود اعلام کرد " با توجه به نگرانی ها درباره تمایلات حمایت از صنایع داخلی در آمریکا و نیز برگزیت، از چین و آلمان انتظار میرود که رهبری ادامه  جریان تجارت آزاد و جهانی شدن را بعهده بگیرند."

آیا این پایان دوران غرب است؟ یا حداقل پایان دوران غرب انگلوساکسون می‌باشد؟ من اولین بار از نخست وزر پیشین فنلاند شنیدم که همزمانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ و برگزیت، علامت اضمحلال دوران قدرت انگلوساکسون‌ها است. پس از آن از برخی دیگر از تحلیلگران نیز این را شنیدیم.

این تحلیلگران، بویژه در فرانسه و نه بدون  خشنودی از نابختیاری دیگران، بر این نظرند که قرن نوزدهم به بریتانیا و قرن بیستم (لا اقل پس از جنگ دوم جهانی) به آمریکا تعلق داشت. و  نئو لیبرالیسم، که از زمان سقوط اتحاد شوروی در سال 1991 تا بحران بزرگ مالی سال 2008، ایدئولوژی مسلط جهان بود نیز دارای خصلت‌های انگلوساکسونی و محصول آن بود. اما نئولیبرالیسم خود هم عامل ریشه‌ای نارضایتی‌های جدی و گسترده‌ای بود که به عوام‌فریبان فرصت داد تا با استفاده از آنها هم در بریتانیا و هم در آمریکا بقدرت برسند».

   نویسنده اگر به خود زحمت می‌داد و از محدوده اروپا بیرون می‌رفت، می‌توانست دریابد در اوائل دهه 1970 و سپس در جریان انقلاب ایران و از آن پس، بطور مستمر، چرائی و چونی انحطاط و انحلال دو ابر قدرت امریکائی و روسی، نخست روسی و سپس امریکائی، تشریح شده ‌است. هر دولت بدان راه رود بهمان سرنوشت دچار می‌شود. در مقاله، نویسنده نگران است که جای امریکا و انگلیس را روسیه و چین و ترکیه بگیرند که از دموکراسی برخوردار نیستند. از ایران، سخنی نمی‌گوید زیرا ایران، به یمن انقلاب بزرگش و اندیشه راهنمای آن که بیان استقلال و آزادی بود، می‌توانست الگوی رشد انسان و عمران طبیعت بگردد. اما ملاتاریا با اندیشه راهنمائی که آئین خشونتی بود با عنوان ولایت مطلقه فقیه، آن فرصت را سوخت و توان قدرت منطقه‌ای شدن را نیز ندارد. چراکه وقتی رژیمی امکانها و توانائی‌های الگو شدن را از میان می‌برد، از دید مردم منطقه، نماد آن ناتوانی می‌شود که شدت و وسعت خشونت‌گری نه تنها آن را نمی‌پوشاند، بلکه آشکارتر در منظر دید همگان قرارش می‌دهد. از دید مردم منطقه، دستگاه ولایت مطلقه فقیه معلم داعش و القاعده می‌نماید و نه دولت کشوری برخوردار از اقتصادی نیرومند با مردمی برخوردار از حقوق، بنابراین، کرامت و منزلت. در ایران امروز، انسان فاقد کرامت است و همانند شهروند ایرانی شدن، آرمان کسی نیست. شکست شوروی باید به استاد علوم سیاسی دانشگاه آکسفورد می‌فهماند که قدرت مسلط نیاز به الگو شدن و آرمان شدن زندگی شهروندان کشور مسلط نیز دارد. تا وقتی شوروی سابق، الگو برای جنبش‌های قشرهای مستضعف بود و توانا به خرج ابر قدرت ماندن کردن نیروهای محرکه بود، می‌توانست ابر قدرت بماند. اما وقتی درون امپراطوری روسیه بر جهانیان آشکار شد و اسطوره شکست، دوران انقباض و انحطاط و انحلال ابرقدرت روسی نیز آغاز گرفت. این‌امر که چین و روسیه و ترکیه قدرتهای مسلط بگردند، وقتی مردم هیچ‌یک از سه کشور الگو نیستند، تقلاها جز خودتخریبی این سه کشور حاصلی نخواهند داد.

     از جمله دلیل‌های ورود به دوران انحطاط، زمامداری آدمهای بی‌دانش و ناتوان از مدیریت رشد و نااستوار و محصور در دایره فاسدها و فاسدکنندگان فکر راهنما است. این‌گونه زمامداران، هم درک نادرستی از «منافع» دارند و هم «منافع» کج اندیشیده اقلیت معتاد به رانت‌خواری را جانشین حقوق ملی مردم کشور خود می‌کنند. "گارتن اش" این دلیل که بی‌دانشی و بی‌کفایتی زمامداران دوران انحطاط است را نیک دیده ‌است. خامنه‌ای یکی از این‌گونه زمامدارها است و رویه متناقض او در باره حج، شهادتی بی‌خدشه بر بی‌دانشی و بی‌کفایتی او است:

٭ از تحریم حج تا واجب شدن رفتن به حج:   

● زمان زیادی از آن روز که خامنه‌ای آل‌سعود را محکوم به سقوط شمرد نمی‌گذرد. سعودیها قطع رابطه کردند و گفتند جنگ را به داخل ایران می‌کشانند. ترامپ به ریاض رفت و امریکا را حامی جبهه «کشورهای عرب با اسرائیل» برضد ایران خواند. آن زمان، رفتن ایرانیان به حج، تحریم شد. و امروز،

● «دادگاه» حمله کنندگان به سفارت دولت سعودی در ایران را به حبس از 3 ماه تا 6 ماه محکوم کرد. یعنی این‌که به دستور «بیت رهبر» این‌ حمله انجام نگرفته ‌است! غافل از این‌که در مناظره نامزدهای ریاست جمهوری، یک طرف (جهانگیری) طرف دیگر را عامل حمله به سفارت دولت سعودی شمرد و محکومیتی چنین خفیف نیز می‌گوید که محکومان به دستور عمل کرده‌اند. طرفه این‌که، هم‌زمان، خامنه‌ای – که یک دوره درمان می‌شود و این دوره دوره سکوت او است تا بتواند چند نوبتی ظاهر شود و سخن بگوید – در باره مجاز کردن رفتن به حج سخن گفت. از سران دولت سعودی بد نگفت. برابر «نرمش قهرمانانه»، به این بسنده کرد که امنیت حج غیر از امنیتی کردن آن‌ است. او که جانشین خمینی در امنیتی کردن زندگی مردم ایران شده‌ است و مأموران او حجاج را، از لحظه رفتن تا لحظه بازگشت از سفر حج، «امنیتی می‌کنند»، می‌داند که سخنش سبب ریشخند حاجیان و ایرانیان و، نیز، سعودیها می‌شود.

● اما حجی که در قرآن مقرر است و سنت پیامیر(ص) است، تمرین رها شدن از هرگونه تشخص و تفاخر طبقاتی و همه تبعیض‌های مذهبی و قومی و ملی و نژادی و استقلال از جباران و آزاد زیستن و تمرین دوستی انسان‌ها از هر نژاد و ملت و قوم با یکدیگر و بنای بین‌الملل جامعه‌های حقوقمند با یکدیگر است، صحنه زورآزمائی دولتهای جبار و قلمرو کاربرد خشونت‌گری آنها و وسیله خورد و برد سازماندهندگان حج گشته‌ است. در همان‌حال، نمایشگاه بی‌کفایتی زمامدارانی است که خلاء توانائی‌ها را با دست‌آویز کردن تبعیض‌های مذهبی و قومی و ملی، در بکاربردن زور، پر می‌کنندحج را نیز از خود بیگانه می‌کنند و حج همان می‌شود که اینک شده ‌است: نیایشی از خود بیگانه که به نمایش می‌گذارد، از جمله، زورمداری حاکمان بی‌کفایت و مفسد و فاسد را:

● غیر از تحقیر مداوم حجاج ایرانی، دولت سعودی دوبار آنها را کشتار کرده ‌است. آیا از شرائط حج یکی امنیت نیست؟ آیا حج فرصت کرامت بر کرامت افزودن به یمن تقوی نیست؟ آیا برخوردار شدن زائران از حقوق و منزلت، شرط استطاعت نیست؟ خامنه‌ای که «امنیتی کردن» حج حجاج را بر نمی‌تابد، با وجود بلاتعقیب ماندن آن دو کشتار و با وجود فقدان شرائط امنیت و منزلت مادی و معنوی، چگونه با رفتن ایرانیان به حج موافقت می‌کند؟

    در جامعه‌ای که انسان‌ها از حقوق ذاتی حیات، از جمله حقوق معنوی غافل و فضای باز معنوی، یا فضای استقلال و آزادی انسان، بسته‌ است، خارج‌کردن سرمایه‌ها از کشور، از جمله، به نشانه تعلق داشتن به اقلیت صاحب امتیاز بی‌اعتناء به فقر سیاهی که جمعیت بزرگی از مردم کشور بدان گرفتار است، به حج رفتن نیست، به سخره‌گرفتن حج است. گویای غفلت کامل از حقوقی چون حقوق دوستی و همبستگی و دستیاری است. نه تنها بی‌اعتنائی به سالم و شاد کردن محیط زیست برای همگان که تخریب منابع کشور و فخرفروختن بخاطر شرکت در ایران، ویران‌گری همه جانبه است.

    آیا بر خامنه‌ای و دستیاران او پوشیده ‌است که رفتار دولت سعودی با زائران بستگی دارد به اعتبار و احترام دولت کشور متبوع آنها؟ آیا رفتار سعودیها به فریاد نمی‌گوید که رژیم ولایت مطلقه فقیه فاقد اعتبار و احترام است؟ آیا از جمله این بی‌اعتباری و نامحترم بودن، یکی فقدان شخصیت و اعتبار زمامدار برخوردار از ولایت مطلقه نیست؟ موافقت با رفتن ایرانیان به حج وقتی دولت سعودی رفتار جنایتکارانه خود را تغییر نداده و هیچ‌یک از شرائط برشمرده فراهم نیست، آن‌هم، به بهای نقض موضع پیشین، گویای هرچه نازل بودن اعتبار و احترام زمامدار مدعی ولایت مطلقه فقیه نیست؟

● رفتن به حج وقتی شرائط جمع نیستند، برای دستگاهی که زائران را به حج می‌فرستد، باید سود داشته باشد. بنابراین، این نیایش است که وسیله سود‌جوئی می‌شود. این حج است که چون بقیه دین از خود بیگانه می‌شود. از خود بیگانه می‌شود برای این‌که دو رژیم استبدادی فاسد روابط قوای خود را تنظیم کنند. اما آیا آنها که با وجود چنین وضعیتی تن به رفتن به عربستان می‌دهند، بی‌نقش هستند؟

٭ اگر به حج روندگان کرامت و حقوق خویش را به یاد می‌آوردند و غم اکثریت بزرگ فرو رفته و فرومانده در فقر و خشونت را می‌خوردند؟:

   حج تمرین ایمان، اتصال خودانگیختگی انسان با خود انگیختگی مطلق، خدا، است. ایمان‌مند چگونه می‌تواند نسبت به کرامت و حقوق خویش و عزت انسان‌هائی که هموطنان او هستند لاقید بماند؟ حج فرصتی برای تمرین استقلال و آزادی است، حاجیانی که تحت امر دو رژیم استبدادی، غیر ارادی اعمالی را انجام می‌دهند، آیا نمی‌دانند که خدای آنها از پندار و کردار آنها آگاه ‌است؟ آیا از مکه، الگوی‌های انسان‌های وارسته و سرفراز باز می‌گردند؟ نزد هموطنان خود انسانهای وارسته و رها از تفاخر و تبعیض‌گرائی، انسان‌های پرهیزکار و کرامتمند شمرده می‌شوند؟ هرگاه این پرسشها را از خود بپرسند و پاسخی که به آنها می‌دهند، حق باشد، تن به حجی که نه عزت که ذلت‌آور است، نمی‌دهند. هر ایرانی و غیر ایرانی که به حج می‌رود خود مسئول رعایت کرامت و حقوق خویش است. خداوند این توجیه را که چون چاره نبود به شرائط تن دادم را نمی‌پذیرد. چرا که چاره هست. چاره تحریم حجی است که با حجی که سنت پیامبر بود، سرسوزنی همخوانی ندارد. در وطن خویش از راه برانگیختن جنبش بیداری، از راه به راه‌انداختن جنبش غفلت زدائی از کرامت و حقوق، از راه شرکت در تصدی فقر و خشونت و تبعیض‌زدائی است که می‌توان نیایش حج را بجا آورد. با همگانی کردن رشد انسان و عمران طبیعت و سرزمین ایران را سبزه‌زار امید و توانائی و شادی کردن است که می‌توان نیایش حج را بجا آورد. با استبداد زدائی و پایان دادن به حاکمیت اقلیت زورمدار بر جامعه و جامعه دو قطبی را به جامعه شهروندان حقوقمند همطراز بدل کردن است که می‌تواند نیایش حج را در وطن خویش بجا آورد. با شرکت در بیابان‌زدائی و سالم‌کردن محیط زیست است که می‌تواند نیایش حج را در ایران آبادان بجا آورد.

    شما که به حج می‌روید بدانید حجی را که می‌توانید بجا نمی‌آورید و وقتی حج در محدوده روابط قوا انجام می‌‌دهید، حج شما ناقض نیایشی می‌شود که قرآن مقرر می‌کند. و این نقض امر واقع مستمر است و نسبت به آنها از دیرگاه هشدار داده شده ‌است. بنگرید که

● حافظ چه می‌گوید:

     جلوه بر من مفروش ای ملک‌الحاج که تو     خانه می‌بینی و من خانه خدا می‌بینم.

و

    ثواب روزه و حج قبول آن کس بود        که خاک میکده عشق را زیارت کرد

● بنابر قول سعدی، حاجی کسی است که هجرتش به سوی خدا است، نه به سوی تجارت. سبب پذیرش حج، این‌ است که حج رونده، با دل و جان رود و نه با مال و بخاطر افزودن بر جاه و منزلت

● و مولوی می‌سراید:

       ای قوم به حج رفته کجایید کجایید           معشوق همین جاست بیایید بیایید

     معشوق تو همسایه و دیوار به دیوار       در بادیه سرگشته شما در چه هوایید

     گر صورت بی‌صورت معشوق ببینید   هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید

     ده بار از آن راه بدان خانه برفتید                 یک بار از این خانه بر این بام برآیید

     آن خانه لطیفست نشان‌هاش بگفتید           از خواجه آن خانه نشانی بنمایید

     یک دسته گل کو اگر آن باغ بدیدید           یک گوهر جان کو اگر از بحر خدایید

     با این همه آن رنج شما گنج شما باد     افسوس که بر گنج شما پرده شمایید

    حج برای آن بود که انسانها خویشتن را از جبر جباران برهانند. برای آن نبود که خود وسیله تحکیم و تشدید جباریت جباران بگردند.

وضعیت سنجی یک صد پنجاه و نه: رابطه دین و دولت و «لائیک شدن حوزه قم»؟

٭ امری که دارد واقع می‌شود و دستگاه ولایت مطلقه فقیه را متوحش می‌کند:

   سایت فرارو (3 مرداد 1396) گفتگوئی را به ابراهیم فیاض «پژوهشگر اصولگرا در حوزه جامعه‌ شناسی و انسان شناسی و دانشیار دانشگاه تهران» انتشار داده‌ است. متن زیر از آن مصاحبه است:

● «پرسشگر: مایلم بیشتر به فرهنگ عمومی و مردم عادی قم بپردازیم. با توجه به شرایطی که ذکر کردید، اتفاقی که در میدان برای کنشگران اجتماعی عادی می‌افتد چیست؟ مثلاً در خصوص همین موضوعی که اشاره کردید. ما از سوی دیگر در قم با جوانان طبقه متوسطی روبه‌رو هستیم که بینش‌ها و ارزش‌های خاص خود را دارند. در کنار این رشد مادی و اقتصادی، آقازاده‌ها، نه مناسبات و جایگاه اقتصادی ویژه‌ای دارند تا بتوانند خودِ غرب یا لذات آن را تجربه کنند و نه از منظر فرهنگی و هنری آزادی بهره کافی دارند. این‌ها بارها به ما گفتند که در این‌جا نه پارک داریم، نه سینما؛ نه کنسرتی برگزار می‌شود و نه کافه‌ای در این‌جا هست!

٭ فیاض: مشکل امروز قم همین اختلاف‌هاست؛ مسئله‌ای که منجر به نوعی تقابل و حتی شورش می‌شود. بدانید که آینده این وضعیت چیزی جز شورش نیست. همین امروز در شهر قم، آثار این شورش آشکار شده است؛ از تلگرام و اینستاگرام و... می‌توان این آثار را دید. برای مثال، در روز عاشورا بیشترین آمار بازدید از سایت‌های پورنوگرافی مربوط به شهر قم است. این خیلی تأمل‌برانگیز است! این‌گونه مسائل و پدیده‌هایی مانند رواج روابط جنسی خارج از خانواده، زنای محصنه و روابط جنسی متقاطع و... در قم در حال افزایش است و به نظر من این‌ها اصلاً بی‌معنا نیست. علت اصلی این پدیده‌ها فاصله طبقاتی است. آقازاده‌ها عملاً در عرصه تجارت جهانی ورود کرده‌اند؛ بچه فلان آیت‌الله و بهمان مرجع، خارج از کشور است و همین‌ها طبقه اشراف را شکل داده‌اند.

  ببینید، برای مثال، فرزند «سید احمد خمینی»، در تلگرامش عکس‌های شبه‌ اروپایی در حین سوارکاری با لباس‌هایی خاص پخش می‌کند. مردم هم می‌گویند «این هم قمی است دیگر». او که فرزند آخوند است این‌گونه زندگی می‌کند، چرا ما این‌گونه زندگی نکنیم؟ و مسئله از همین «چرا ما نه؟» شروع می‌شود. وقتی یک فرد عادی مانند آن‌ها پول و امکانات نداشته باشد، نتیجه‌اش در ابعاد وسیع پرخاشگری و هرج و مرج اجتماعی و سیاسی می‌شود. البته فعلاً در حد پرخاشگری و هرج و مرج اجتماعی است، اما به تداوم این روند، خیلی زود تبدیل به پرخاشگری سیاسی می‌شود.

پرسشگر: روایت رادیکال شما از وضعیت قم به ‌شدت نگران‌ کننده است. به طور شفاف دورنمای قم را چطور می‌بینید؟

٭ فیاض: در قم یک انقلاب مذهبی رخ خواهد داد. به عقیده من رنسانس اسلامی از آن‌جا آغاز می‌شود؛ رنسانسی که اولین تحول آن در علم کلام است. من در حال حاضر، به‌ ویژه در میان طلبه‌ها، ارتداد زیادی می‌بینم؛ ارتداد به معنای از دست دادن امور تعبدی و ایمان. وقتی ایمان از دست برود، به طور خودکار مناسک هم از میان می‌رود. تصور من این است که در آینده، ارتداد از خود طلبه‌ها آغاز می‌شود و این همان اتفاقی است که در غرب هم برای کشیش‌ها رخ داد و منجر به رنسانس شد.

پرسشگر: و علت اصلی این پدیده از نظر شما چیست؟

٭ فیاض: این مسئله دقیقاً با اقتصاد مرتبط است. چنین اتفاقی در دوره رنسانس، در روم شرقی هم رخ داد. در کتاب «تاریخ گسترش اسلام» نوشته «توماس واکر آرنولد» آمده است: زمانی که اسلام وارد اروپا شد، خود مردم درها را برای ورود اسلام باز می‌کردند؛ کاردینال‌ها، اسقف‌ها و اشراف، وضعیت اقتصادی خیلی خوبی داشتند، اما کشیش‌ها گرسنه، فاسد و بی‌سواد بودند. در فاصله طبقاتی‌ای که میان علمای دینی رخ می‌دهد، کشیش‌ها به مردم می‌پیوندند و اسقف‌ها و کاردینال‌ها عقب می‌مانند. من این را الان می‌بینم.

   چند وقت پیش در فرودگاه، وقتی که از سفر مشهد بازمی‌گشتم، طلبه موجهی را دیدم که از متدین‌ها «سهم سادات» می‌خواست. واقعاً از دیدن آن صحنه شوکه شده بودم؛ این اتفاق یعنی این‌که دیگر سهم امام را به حوزه ندهید، به من که نیازمندم کمک کنید. شک نکنید که این اتفاق نشانگر یک شکاف عمیق است. این طلبه‌ها به مردم می‌پیوندند و در نهایت، یک نوع عرفی‌گری وحشتناک یا «لائیسیته» رخ خواهد داد. خیلی هم طول نمی‌کشد و در حدود 2 سال آینده این اتفاق می‌افتد. همین امروز هم در قم لائیسیته در حال رخ دادن است، فقط تلاش می‌شود پنهان بماند».

   چند سال پیش نیز ارگان تبلیغاتی مصباح یزدی هشدار داده بود قم دارد بنی‌صدری می‌شود. در حقیقت، پیدایش «اشرافیت روحانی» عاملی جز ولایت مطلقه فقیه و وسیله توجیه استبداد ملاتاریا شدن دین و، از این رهگذر، از خود بیگانه شدن دین ندارد. حوزه قم نگران آن‌ است که دین دولتی که مرتب توسط دولت ولایت مطلقه از خود بیگانه می‌‌شود، کار را به شورش و سقوط رژیم بکشاند. قم نگران آن ‌است که همراه رژیم، تمام روحانیت و دین نیز سقوط کند. ترسی که رژیم ولایت فقیه القاء می‌کرد، اینک دارد اثری وارونه دلخواه دستگاه ولایت فقیه را ببار می‌آورد: دولت دینی نشد، دین دولتی شد و اینک دولتی که دین و روحانیت را وسیله کرده بود، دارد موجودیت دین و روحانیت را به خطر می‌اندازد. چاره کار چیست؟ جدا کردن حساب دین از دین دولتی و ولایت فقیه. راستی این‌ است که منتظری، نظریه پرداز ولایت فقیه، خود به این نتیجه رسید که دولت دینی نمی‌شود و گفت: ما دولت دینی می‌خواستیم اما دین دولتی شد. نقد دین از خود بیگانه در بیان قدرت با هدف بازیافت آن بمثابه بیان استتقلال و آزادی و یک رشته پرسش و پاسخ‌ها با منتظری، به برگزار کردن سمینار حقوق انسان در قم انجامید و او، نخستین مرجعی شد که جزوه‌ای در باره حقوق انسان انتشار داد. جنبش استقلال حوزه و دین از دولت ولایت فقیه این‌سان آغاز شد و حوزه قم اگر بخواهد برجا بماند، راهکاری جز پی‌گرفتن جنبش و رهاکردن خویش از فلسفه و منطق ارسطوئی و پذیرفتن دین بمثابه بیان استقلال و آزادی و ترویج آن، ندارد. زیرا

٭ امر واقع اجتماعی را جامعه پدید می‌آورد و امری که فقط جامعه می‌تواند ایجاد کند، محال است فرد بتواند تصدی کند:

   از امور بدیهی که با وجود بداهت از آن غفلت می‌شود، یکی و بسا مهم‌ترین، این‌ است که امر واقع اجتماعی را جامعه پدید می‌آورد. ممکن نیست فرد بتواند امر واقع اجتماعی ایجاد و یا جانشین جامعه در ایجاد آن شود. چرا که تصمیم به ایجاد امر واقع اجتماعی را جامعه می‌گیرد و درگرفتن تصمیم فرد نمی‌تواند جانشین جامعه بگردد. بدین خاطر است که فرمود: امرهم شوری بینهم. امر جامعه را شورای اعضای آن ایجاد می‌کند. امری که جامعه ایجاد می‌کند، خود می‌تواند تصدی کند. چنانکه تشکیل شوری یک امر واقع اجتماعی است و جز با شرکت مردم تشکیل شدنی نیست. بنیادهای اجتماعی، از جمله بنیاد دینی، امر واقع اجتماعی هستند و تنها جامعه می‌تواند ایجادشان کند و می‌کند. جامعه بنیادها را ایجاد می‌کند برای اینکه در خدمتش، وظیفه‌ای را تصدی کنند. رابطه جامعه با بنیادها که ایجاد می‌کند رابطه تصمیم گیرنده و مجری تصمیم است. تصمیم را جامعه می‌گیرد و در مواردی که خود اجرای آنرا تصدی نمی‌کند، بنیادها تصمیم جامعه را اجرا می‌کنند. بدین‌ خاطر است که فرمود: چون عزم کردی، به خداوند توکل کن. یعنی در مقام اجرا، متصدی اجرا، نباید مطلوب خود را جانشین تصمیم جامعه کند و یا از اجرای تصمیم جامعه سرباز بزند. زیرا هردو کار اعمال زور را ناگزیر می‌کنند و اعمال زور سرطان فساد را بوجود می‌آورد.

   بدین‌ قرار، فساد در جامعه فراگیر می‌شود وقتی یک بنیاد و یا گروهی از اعضای آن، گمان می‌برند می‌توانند جانشین مردم در ایجاد امرهای واقع اجتماعی بگردند. بجای مردم تصمیم می‌گیرند و به زور، تصمیم خود را به اجرا می‌گذارند. استبدادها جز جانشین مردم شدن‌ بنیادها نیستند. از آن‌جا که محال است یک بنیاد بتواند جانشین یک جامعه در ایجاد امر واقع اجتماعی بگردد، تغییر رابطه بنیاد با جامعه و تحمیل تصمیم‌های بنیاد به جامعه، امرهای واقعی را پدید می‌آورد که زور نمی‌تواند مایه اصلی آنها نباشد. بدین ‌خاطر است که استبداد صالح ناممکن و هر استبدادی بضرورت خشونت و فسادگستر می‌شود. میزان خشونت در جامعه و میزان فساد در جامعه، گویای تغییر رابطه بنیادها با جامعه است. چنان‌ که فساد دینِ جامعه گویای تغییر رابطه بنیاد دینی با جامعه از خدمتگزار به خداوندگار است. وقتی بنیاد دینی خداوندگار مردم می‌شود، دیگر وظیفه‌ای را نمی‌تواند تصدی کند که یادآور شدن حقوق به انسان‌ها، یادآور شدن بعد معنوی انسان‌ها به آنها، مراقبت از وجدان اخلاقی که جز حقوق را معیار سنجش پندارها و گفتارها و کردارها نکند. زیرا کارش امر و نهی، بنابراین، تکلیف معین‌کردن و تکلیف بر تکلیف افزودن و دین حقوق‌مدار را در دین تکلیف‌مدار از خود بیگانه کردن و سرانجام تقدیس خشونت و صدور دستور «آتش به اختیار» می‌شود که شده‌ است.

   خداوند ولایت مطلقه فقیه، ولایت بمعنای صاحب حاکمیت بر مردم شدن را مقرر نمی‌کند. زیرا با آفرینش او در تضاد است. زیرا جانشین جامعه شدن یک فرد در ایجاد امر واقع اجتماعی، ناممکن است و خداوند ناممکن را مقرر نمی‌کند. حاکمیت بمعنای اعمال زور نمی‌تواند حکم خداوند باشد زیرا «فساد را در بر و بحر می‌گستراند». پس ولایت مطلقه فقیه را حکم دین گرداندن و مقدم براحکام دیگر آن شمردن، نه تنها حکمی ضد دین است، بلکه بنابر تقدم و بنابر این‌که بن‌مایه اوامر و نواهی این مقام به ضرورت زور است، عامل فساد دین و گسترش آسیب‌های اجتماعی می‌شود. روحانیان نباید تردید کنند که مسئول اول سوختن کشور در آتش خشونت‌ها آنها هستند. زیرا هم فقه را تکلیف‌مدار کرده‌اند و هم خشونت‌گری و خشونت‌گستری را تصدی می‌کنند و هم بر ادامه دادن به امر محال که جانشین جامعه شدن است در ایجاد امرهای واقع اجتماعی ادامه می‌دهند و هم گوش بر هشدار بسته‌اند. براین هشدار گوش بسته‌اند: وقتی یک بنیاد خداوندگار جامعه می‌شود، امرها یی که ایجاد می‌کند ممکن نیست حکم زور نباشند و غده‌های سرطانی نگردند که کل جامعه را به سرطان خشونت و فساد مبتلی می‌کنند و در معرض اضمحلال قرارش می‌دهند.

   پویائی‌های رابطه مسلطی که بنیاد دینی است با جامعه‌ای که زیر سلطه است، اگر به پویائی انقلاب سرباز نکنند، پویائی مرگ را ببار می‌آورند. و این پویائی بنیاد و جامعه زیر سلطه‌اش را گرفتار مرگ می‌سازد. پس اگر این ارزیابی صحیح باشد که حوزه قم روی به انقلاب دارد، یکی از دو سرنوشت در انتظار حوزه‌های دینی و جامعه ایران و بسا جامعه‌های مسلمان دیگر است:

٭ بازیافت دین بمثابه بیان استقلال و آزادی و یا انحلال حوزه‌های دینی؟:

   هرگاه حوزه قم روی به انقلاب داشته باشد، چون انقلاب با اندیشه راهنمائی که دین تکلیف‌مدار و بیان قدرتی که ولایت مطلقه فقیه است، ممکن نیست، ناگزیر، یا انقلاب، انقلاب بیان قدرت در بیان استقلال و آزادی می‌شود و دین تکلیف‌مدار دین حقوق‌مدار می‌شود و یا انقلاب در انفجاری ویران‌گر ناچیز می‌شود و حوزه را متلاشی می‌کند. بنابراین،

● انقلاب در حوزه تحقق پیدا می‌کند اگر

1. انقلاب بمعنای تغییر رابطه بنیاد دین با جامعه و بازیافتن جایگاه خدمتگزار مردم انجام بگیرد؛

2. انقلاب بمعنای بازیافتن دین بمثابه بیان استقلال و آزادی روی‌دهد که رها شدن از منطق و فلسفه‌ای را ایجاب می‌کند که ترجمان ثنویت تک محوری هستند. خداوندگار مردم شدن بنیاد دین، فرآورده این ثنویت است. چراکه، بنابر آن، بنیاد دین محور فعال و جمهور مردم محور مطیع و فعل‌پذیر می‌گردند؛

3. انقلاب، انقلاب در تعلیم و تربیت طلاب معنی شود تا که تمرین خداوندگار مردم شدن با تمرین خدمتگزار مردم گشتن، جانشین شود. تا مگر این بنیاد وظیفه خود را یادآوری حقوق به جمع مردم و یکایک مردم، کوشیدن برای سرشارکردن وجدان اخلاقی مردم از حقوق و الگوی انسان حقوقمند برخوردار از بعد معنوی، بشناسد و بکند.

4. انقلاب تغییر محتوای ذهن معنی شود و ذهنیت جدید بپذیرد که هرکس خود خویشتن را رهبری می‌کند. پس داشتن و نداشتن یک دین حق هر فرد است و اگر اختیار دین و مرام از دست انسان بدر رفت، به ضرورت، به اختیار قدرت و قدرتمداری در می‌آید و توجیه‌گر قدرت می‌شود و قدرت، باز به ضرورت، آن‌را از خود بیگانه می‌کند. بنابراین، هم دین و هم تعلیم و تربیت دانشجویان، باید با اصل هرکس خود خویشتن را رهبری می‌کند، وفق یابد. و

5. تصدی جهادها، بخصوص جهاد افضل که اظهار حق است در برابر زورگویان و جهاد اکبر که مراقبت است از بیگانه نشدن بنیاد دینی خدمتگزار در بنیاد دینی خداوندگار و بیگانه نشدن دین در بیان قدرت.

   انقلاب خودجوش انجام می‌گیرد بشرط آن‌که بدیل وجود داشته باشد و این بدیل پنج انقلاب بالا را تصدی کند. اگر نه، عقیم می‌شود و بنیاد دینی را محکوم به انحلال می‌گرداند. توضیح این‌که

1. بخشی از حوزه به تصرف کامل دستگاه ولایت مطلقه فقیه در می‌آید و به اتفاق این بنیاد گرفتار پویائی مرگ می‌گردد. و

2. بخش دیگری از حوزه گرفتار انشعاب می‌شود در گرایشهای فلسفی – فقهی گوناگون.

   پویائی انحلال بنیادها همواره بدین‌سان آنها را گرفتار انحلال و مرگ کرده ‌است. چنان‌که، در طول تاریخ ایران، بنیادهای دینی و نیز سیاسی (سلسله‌های سلطنتی و سازمانهای سیاسی) بدین‌سان، منحل شده‌اند.

   بدین‌خاطر است که نقش بدیل و اندیشه راهنما تعیین کننده است. هرگاه حوزه بدیلی را بجوید که انقلاب در اسلام تکلیف مدار را تصدی کند و این کار را با هدف بازیافتن اسلام بمثابه بیان استقلال و آزادی، در بردارنده حقوق و راهبر انسانها به معنویتی رهاکننده آنها از مادیت خشن و ویران‌گر، تصدی کند، یکی از مهم‌ترین هدفهای انقلاب ایران تحقق یافته‌ است.